środa, 3 kwietnia 2013

Mały ogród i wielkie potrzeby...

Co zrobić gdy nasza działka jest mała, wąska i długa. Jak najlepiej zagospodarować taką przestrzeń, aby była zarówno ładna jak i funkcjonalna? Jest to na pewno nie lada wyzwanie dla projektanta.
Przy projektowaniu tego typu ogrodów warto wydzielać w nim kilka przestrzeni, stosować poziome lub skośne linie które podzielą działkę na mniejsze fragmenty i optycznie ją poszerzą. W tego typu założeniach można także zastosować różnicę poziomów. Pozwoli ona nam wydzielić w ogrodzie kilka przestrzeni o różnych funkcjach.
A oto nasz przykład. Działka przy domu w zabudowie szeregowej. Bardzo mała, wąska i długa, gdyż ma zaledwie 5,5 m szerokości przy 18,5 m długości. Mimo wszystko, jak zobaczycie na dwóch przykładowych koncepcjach, da się nawet na tak niewielkiej przestrzeni wygospodarować miejsca do wypoczynku oraz do imprez rodzinnych czy w gronie znajomych. Mamy nadzieję, że nasze projekty oraz szkice Was zainspirują.

Koncepcja I


Pierwsza wersja projektu zakłada podzielenie ogrodu na dwie przestrzenie. Pierwsza, bliżej zejścia z balkonu, to strefa do wypoczynku. Można tu rozłożyć leżaki i zrelaksować się np. czytając książkę lub opalając się. W pobliżu umieszczono niewielką fontannę, a dokładniej ścianę wodną podświetlaną po zmierzchu lampkami solarnymi. Woda to bardzo ważny element ogrodu i nie mogło go zabraknąć nawet na tak małej działce. Aby nie zmniejszać powierzchni trawnika, na części ogrodzenia zaprojektowano ogród wertykalny tzw. zieloną ścianę. Ściany obsadzone roślinnością, to nowe spojrzenie na formę zieleni. Wertykalny ogród jest alternatywą dla miejsc, w których brakuje przestrzeni dla roślin.
 
Idąc wąską ścieżką, wyłożoną drewnianymi krążkami, między nasadzeniami z krzewów oraz bylin przedostajemy się do drugiej części ogrodu gdzie zaprojektowany został drewniany taras z murowanym grillem ogrodowym. Taras obudowano kratkami na pnącza dzięki czemu stworzono swoistą altanę. Całość ma wymiary ok 5 x 3 m. Jest to wystarczająca powierzchnia aby pomieścić kilka, a nawet kilkanaście osób, dzięki czemu właściciele śmiało mogą urządzać tutaj imprezy rodzinne lub w gronie przyjaciół i znajomych. Aby zapewnić komfort osobom przebywającym w środku altana zostanie obsadzona pnączem, które dobrze znosi zacienienie, a przy tym pięknie kwitnie - hortensją pnącą.



Koncepcja II

W drugiej koncepcji także staramy się podzielić przestrzeń ogrodu oraz sprawić, aby wydawał się szerszy. W połowie długości ogrodu zaprojektowano podniesione rabaty, które tworzą dwa wnętrza ogrodowe. W pierwszej części ogrodu, która znajduje się przy zejściu z balkonu,  przewidziane zostało miejsce na spotkania w większym gronie. Stół oraz siedziska zachęcają do spożywania latem posiłków w ogrodzie w otoczeniu zieleni. Otoczenie siedzisk podniesionymi rabatami stwarza zaciszne miejsce, w którym każdy posiłek będzie smakował lepiej, a impreza w plenerze z pewnością będzie udana. 
Kiedy przejdziemy ścieżką w głąb ogrodu, znajdziemy się w przestrzeni zaprojektowanej głownie z myślą o wypoczynku oraz wyciszeniu się. Jest tam zakątek, w którym możemy odpocząć na leżaku nad brzegiem płytkiego basenu w otoczeniu kwitnących roślin takich jak piwonie oraz jaśminowce. W basenie rosną kosaćce syberyjskie i kosaćce żółte, które nadają zbiornikowi wyjątkowy charakter oraz  przyczyniają się do oczyszczania wody i zapobiegają nadmiernemu rozmnażaniu się glonów.

Możemy  także przejść kładką na drewniany taras, który składa się z dwóch platform umieszczonych na różnych poziomach. Został on zawieszony  nad powierzchnią wody. Jest to doskonałe miejsce do spędzania czasu w upalne dni, które może nam zaoferować latem niesamowite ochłodzenie oraz relaks. Basen otoczony jest roślinnością, która bardzo dobrze czuje się w pobliżu oczek wodnych, stawów itp. Zastosowano m. in. bambus ogrodowy 'Bimbo', wierzbę mandżurską, klon palmowy oraz rożne odmiany hosty.


Mamy nadzieję, że nasze pomysły na przekształcenie w piękny ogród długiej i wąskiej działki przypadły Wam do gustu i przekonaliście się, że taki ogród nie musi być nudny i niezbyt ciekawy. Właściwie na każdym skrawku ziemi można stworzyć chociażby mini oazę zieleni. Bez względu na to czy jest to grunt znajdujący się między innymi zabudowaniami, czy też leżący na pustkowiu, zawsze można znaleźć jakąś ideę na jego zagospodarowanie. Trudne sytuacje należy traktować jako wyzwania. Wymagają one, bowiem większego nakładu pracy, ale równocześnie dają dużo zadowolenia oraz satysfakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz